Odběr štěněte v pátém týdnu ?
Na základě udání kohosi na patřičná místa jsem se rozhodl napsat tento příspěvek.
Ve své poměrně krátké chovatelské dráze jsem se vždy řídil radami zkušených dlouholetých chovatelů Československého vlčáka a odbornou literaturou, týkající se našeho plemene. Jelikož knih vyšlo velice málo, vybral jsem stať z knihy autorů Ing. Karla Hartla a Jindřicha Jedličky s názvem Československý vlčák vydané nakladatelstvím LOBA v roce 1996. Ve stati V. Vaše první štěňátko československého vlčáka odstavci 5.3 Pejska nebo fenku. Jednoho či smečku. V jakém věku? Je mimo jiné uvedeno následující:
Protože vývoj štěňat československého vlčáka je velmi rychlý, můžeme vidět třítýdenní štěňátka samostatně přijímat masitou potravu, čtyřtýdenní zvířátko se výborně orientuje v poměrně širokém okolí, a po pátém týdnu je v podstatě připraveno k odběru. Výhody tak častého odběru jsou nesporné. Především ještě zastihneme fázi vtiskávání v psychickém vývoji štěněte. Štěňátko se (pokud se mu věnujete) výborně naváže na člověka, dosáhnete rychle jeho důvěry a to je základní podmínkou dobrého soužití se psem. Ze stejného důvodu doporučuji časný odběr vždy, je-li fena – matka štěňat nedůvěřivá nebo méně odvážná, Noví majitel si časným odběrem vytvoří podmínky k tomu, aby ovlivnil chování štěněte jiným směrem. Navíc do šesti týdnů se můžeme téměř spolehnout na vysokou hladinu protilátek v krvi štěněte, získaných od matky. Teprve po odběru se podle nákazové situace v okolí můžeme rozhodnout pro nejvhodnější vakcinační schéma.
Tato kniha je v tištěné verzi poměrně těžko dosažitelná, je však možno ji najít v elektronické podobě na stránkách CHS Šedá eminence (http://www.sky.cz/seda-eminence/kniha.html ). Autoři této knihy byli a jsou pro mne nezpochybnitelnou autoritou. Doporučuji všem novým majitelům případně zájemcům o ČsV tuto knihu důkladně prostudovat. Doporučuji též nejnovější publikaci Ing. Karla Hartla – ČESKOSLOVENSKÝ VLČÁK české a slovenské národní plemeno z roku 2015.
Nechám na laskavém posouzení čtenářů, zda je brzký odběr štěněte v odpovídajícím vývojovém stadiu, fyzickém a psychickém stavu více či méně vhodné.